Посольство України в Малайзії

Київ 08:32

Малайзія

Рекомендації щодо правил поведінки

Перебуваючи у Малайзії громадянам України рекомендується суворо дотримуватися законодавства та правил країни, а також поважати суспільний лад та загальновизнані звичаї Малайзії, з урахуванням того, що офіційною релігією країни є Іслам. У цьому зв’язку слід пам’ятати, що відпочинок на місцевих пляжах без відповідного одягу заборонений. Крім цього, аморальна поведінка у громадських місцях може каратися значним штрафом та/або позбавленням волі. При цьому слід враховувати, що у Малайзії не заборонено вживання алкогольних напоїв.

До Малайзії заборонене ввезення наркотиків; товарів, монет та банкнот Ізраїлю; одягу з надрукованими на ньому текстами з Корану.

За торгівлю та ввезення наркотичних засобів – СМЕРТНА КАРА! Малайзія є транзитною країною для транспортування наркотиків (зокрема героїну № 4, що надходить з так званого “Золотого Трикутника”) на основні міжнародні ринки світу. Проблема незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Малайзії набуває все більшої актуальності. Незважаючи на жорстке законодавство, кількість наркоманів у країні продовжує зростати. З метою протидії наркоманії урядом Малайзії здійснюється широка роз’яснювальна робота серед населення, розроблені обов’язкова програма реабілітації для наркоманів, а також інформаційно-освітні програми.

Необхідно також звернути увагу, що, на відміну від більшості інших країн світу, автостоп у Малайзії не поширений, при цьому жінкам, які подорожують самостійно, категорично не рекомендується користуватися таким способом пересування по країні.

З 1 червня 2011 року у Малайзії запроваджено біометричне сканування іноземців при перетині державного кордону, яке включає електронне зняття відбитків пальців осіб. Біометричному скануванню підлягатимуть всі іноземці за виключенням таких категорій осіб:

  • діти до 12 років;
  • власники дипломатичних паспортів;
  • іноземці з фізичними вадами (відсутні пальці рук);
  • особливо важливі гості за попереднім погодженням з Департаментом імміграції Малайзії.

Згідно з існуючими положеннями малайзійського законодавства, громадяни України можуть в’їжджати до Малайзії з метою туризму, бізнесу, у приватних справах без запрошення або візи та перебувати на території країни до 30 діб. Строк дії паспорта має бути не менше 6 місяців до дати його закінчення.

Власники проїзних документів дитини (travel document of a child) мають оформлювати візи виключно в закордонних дипломатичних установах Малайзії.

Згідно із малайзійським національним законодавством у сфері візово-міграційних питань, відповідна віза по прибуттю в зазначений документ не проставляється.  

Громадяни України, перебуваючи у Малайзії, повинні неухильно дотримуватися строків безвізового перебування (30 днів) або термінів перебування, зазначених у відповідному дозволі на перебування на території Малайзії.

Перевищення встановленого терміну перебування у Малайзії розглядається як серйозне правопорушення (особа прирівнюється до нелегального іммігранта). Порушнику загрожує суттєвий штраф (від 3335 дол. США й вище) та видворення з країни або за рішенням суду – ув’язнення до 5 років разом з накладенням згаданого штрафу.

У разі подій надзвичайного характеру за участю громадян України дипломатичні та консульські установи України вживають заходів оперативного реагування з метою забезпечення надання необхідної допомоги фізичним та юридичним особам України за кордоном та інформують про це усіх, кого це стосується в Україні.

Якщо під час перебування за кордоном Вас затримали чи заарештували або у будь-який іншій формі обмежили Вашу свободу, Ви опинилися у небезпечному становищі внаслідок надзвичайної ситуації, в зоні стихійного лиха, постраждали в результаті громадських заворушень, дорожньо-транспортної пригоди, стали жертвою скоєного проти Вас злочину тощо, необхідно невідкладно повідомити про це дипломатичне представництво чи консульську установу України за кордоном або звернутися з такою вимогою до компетентних органів країни перебування.

У разі затримання або арешту громадянам України надається відповідне сприяння у пошуку кваліфікованого захисника або забезпеченні безоплатною правовою допомогою, якщо така можливість передбачена законодавством відповідної країни. Консульські посадові особи стежать за умовами утримання під вартою, які мають відповідати вимогам гігієни та санітарії, ходом розгляду справи та за необхідності вживають заходів для відновлення порушених процесуальних та інших прав. Разом з цим, співробітники дипломатичних та консульських установ України не є суб’єктами кримінального чи цивільного процесу та не можуть брати участь у розгляді справ в якості адвокатів, захисників, постійних представників інтересів тощо.

МЗС забезпечується інформування родичів затриманих чи заарештованих громадян України про хід слідства та судового розгляду справи. При цьому, слід враховувати, що, як правило, доступ до матеріалів слідства мають лише уповноважені особи, а нерозголошення відомостей про хід провадження у справі забезпечується таємницею слідства. Тому консул має право на отримання інформації за результатами слідства у терміни та у порядку, які передбачені законодавством відповідної країни.

У разі смерті громадянина України за кордоном, дипломатичними та консульськими установами здійснюється комплекс заходів, спрямованих на з'ясування обставин смерті, інформування рідних померлих, оформлення необхідних документів та надання сприяння у репатріації труни з тілом або урни з прахом в Україну. У разі порушення кримінальної справи у зв’язку зі смертю особи, консул забезпечує контроль за ходом розслідування та про його результати інформує МЗС, яке, у свою чергу, доводить відповідну інформацію до зацікавлених осіб.
Родичам померлого/загиблого або найближчим в Україні за ступенем спорідненості особам, після отримання відповідного повідомлення пропонується діяти наступним чином:

— встановити контакт з відділом оперативного реагування Департаменту консульської служби (працює цілодобово, 01018, м.Київ, Михайлівська пл. 1, тел. 238-16-57, ф. 253-11-24, адреса електронної пошти: cons_or@mfa.gov.ua.) або дипломатичним представництвом чи консульською установою України на території відповідної країни для з'ясування обставин справи, вартості ритуальних послуг, у т.ч. витрат на транспортування труни з тілом або урни з прахом в Україну, а, в разі прийняття відповідного рішення, - порядку поховання тіла померлого на території країни перебування;

— на адресу Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України надіслати нотаріально засвідчену заяву, в якій має бути висловлене волевиявлення родичів щодо прийнятного способу та місця поховання померлого.

У разі втрати/викрадення або закінчення вільних сторінок у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичними та консульськими установами, на підставі наявних у заявника документів, у співпраці з відповідними підрозділами МВС України та керуючись чинним законодавством України, вирішується питання підтвердження особи заявника та належності його до громадянства України для подальшого оформлення посвідчення особи на повернення в Україну або паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

З метою підтримання зв’язку та, в разі потреби, надання допомоги, в т. ч. в разі стихійних лих, громадянам України, які проживають/перебувають за кордоном, пропонується стати на консульський облік у відповідній дипломатичній або консульській установі України (залишивши інформацію про адресу проживання та контактний номер телефону).

Безпекова ситуація у Малайзії

Безпекова та внутрішньополітична ситуація у Малайзії залишається стабільною.

За світовим рейтингом громадського порядку “World Peace Index” Малайзія займає 28 місце у світі та 5 місце серед країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

Рівень криміногенної ситуації у Малайзії залишається також низьким, практично єдиною реальною загрозою для туристів є крадіжки сумок та особистих речей у популярних туристичних районах столиці Малайзії м.Куала-Лумпур (зокрема, вул. Букіт Бінтанг та вул. Ампанг).

Докладніше:

Рівень криміногенної ситуації у цілому відносно низький. Малайзія досить швидко модернізується, а економічна та соціальна стабільність загалом є стримуючими факторами щодо розввитку криміногенної ситуації та фундаменталізму у суспільстві.

За класифікацією Королівської Поліції Малайзії, злочини розподіляються за двома основними групами: злочини проти власності та злочини із застосуванням насильства.

До першої групи належать такі правопорушення, як крадіжки з вихоплюванням з рук у жертв різних предметів, проникненням до помешкань та крадіжки автомобілів. На частку таких злочинів припадає близько 90% від загальної кількості правопорушень.

До другої групи належать вбивства та замахи на вбивство, пограбування з застосуванням зброї, зґвалтування та нанесення тілесних ушкоджень. Цей показник складає менше 10% від загальної кількості скоєних злочинів. При цьому слід зазначити, що рівень розкриття злочинів цієї категорії у Малайзії знаходиться на досить високому рівні.

Увагу українським туристам слід звернути на активність місцевих дрібних злодіїв, у тому числі у центральних частинах великих міст. Так, особливо поширеними є крадіжки особистих речей, що вчиняються водіями на мотоциклах (інколи, на автомобілях), які на швидкості під’їжджають та вихоплюють у туристів особисті речі (валізи, рюкзаки, одягнуті на одне плече, пакети, мобільні телефони, фотокамери тощо). Хоча такі правопорушення належать до злочинів проти власності, вони можуть супроводжуватися тяжкими тілесними ушкодженнями. Типові місця, де скоюють такі злочини – автобусні зупинки, парки, райони довкола музеїв, пам’яток архітектури, історичних споруд, наземні станції метро, автомагістралі та житлові райони. При цьому рівень розкриття цієї категорії правопорушень є вкрай низьким.

Як правило, ці злочини скоюють наркомани, які таким чином отримують гроші на придбання наркотиків. Однією з причин зростання таких правопорушень, на думку місцевої поліції, є відсутність у багатьох районах великих міст пішохідних тротуарів, що відокремлюють людей від проїзної частини. З метою боротьби з цими злочинами у небезпечних місцях встановлюються відеокамери, відкрито “гарячу лінію” поліції, за якою можна звернутися потерпілим. Телефон для отримання негайної допомоги для жертв пограбувань – 999 (з мобільного 112), “гаряча лінія” – +6-03 2052-0199.

Найбільша кількість кримінальних правопорушень по країні реєструється у м.Куала-Лумпур, штатах Селангор, Джохор, Мелака (економічно розвинуті райони країни). Найменша кількість злочинів реєструється у штатах Келантан, Паханг, Теренггану, Сабах та Саравак (менш розвинуті в економічному плані).

Малайзія з невисокою щільністю населення та відносно високим життєвим рівнем не належить до країн-постачальниць нелегальних мігрантів, однак потерпає від нелегальних іммігрантів, насамперед, з Індонезії, Філіппін, В’єтнаму, М’янми, Таїланду, Пакистану, Китаю, Індії, Шрі-Ланки, Бангладеш та інших (за виключенням Сінгапуру) держав Азії.

При цьому Малайзія залишається найбільшим імпортером робочої сили у регіоні Південно-Східної Азії (у країні офіційно працюють понад 1,8 мільйона іноземних робітників – близько 14 відсотків від майже 13 мільйонів працездатного малайзійського населення. За висновками МВС Малайзії, кількість нелегальних іноземних робітників у країні становить, щонайменше, ті ж 1,8 мільйона осіб). Імміграційний департамент Малайзії застосовує методику оцінки кількості нелегальних іноземних робітників шляхом співвідношення відповідного показника 1:1 до кількості легальних іноземних робітників. За експертними оцінками, кількість іноземців, які перебувають на території Малайзії нелегально, становить, щонайменше, 3 мільйони осіб.

За інформацією Малайзійської Королівської комісії з розслідування питань, пов’язаних з нелегальними іммігрантами, станом на 2015 рік Державний департамент США переглянув позицію  Малайзії у щорічній доповіді щодо торгівлі людьми у світі та перевів її до другої категорії ризику. До цієї категорії належать країни, в яких ситуація, пов’язана з торгівлею людьми, викликає  занепокоєння та що вони можуть "опуститися" до рівня третьої категорії. Слід зазначити, що Малайзію було включено до третьої групи країн у 2009 році.

Як правило, жертвами торгівлі людьми в Малайзії є жінки – громадянки Індонезії, КНР, Філіппін, Шрі-Ланки, Індії, Камбоджі, В’єтнаму, Таїланду та окремих африканських країн, які потерпають від комерційної сексуальної експлуатації та насильства.

У більшості випадків організаторами відповідних каналів торгівлі людьми та нелегальної імміграції є малайзійські громадяни, а також філіппінці, індонезійці, сінгапурці та ін. “співвітчизники” жертв зазначених злочинів.

У разі неможливості переміщення до інших країн, певна кількість жертв торгівлі людьми залишаються у Малайзії в якості “працівниць” кафе, барів, масажних салонів, модельних студій тощо. У цьому зв’язку значну актуальність в цій країні впродовж останніх років набувала проблема проституції (офіційно у цій країні відповідна діяльність є протизаконною).

Зазначена ситуація відображає певний брак зусиль малайзійських компетентних органів щодо об’єктивної ідентифікації жертв злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, та належного статистичного обліку таких злочинів. За результатами аналізу діяльності малайзійських служб за даним напрямом, Малайзійська рада протидії торгівлі людьми та незаконному переміщенню трудових мігрантів (МАРО – утворена у 2008 році) ухвалила рішення відряджати представників МВС та Імміграційного департаменту на роботу до державних профільних цивільних структур з метою ефективнішої реалізації положень Закону Малайзії щодо протидії торгівлі людьми (нагляд за імплементацією цього Закону, який набув чинності 28.02.2008, здійснює MAPO).

Також окремі вихідці з низки країн Африки, насамперед, Нігерії, а також Ірану, Іраку, Пакистану, Палестини, Сирії та інших країн займаються різними видами кримінальної діяльності, тимчасово перебуваючи у Малайзії із задекларованою метою “навчання”. В основному такі особи (“студенти”) активно користуються можливістю для легалізації перебування на території Малайзії через різноманітні навчальні заклади, в яких вони формально вивчають малайзійську мову, культуру, історію та інші гуманітарні дисципліни. На думку місцевої поліції, окремі “студенти” із зазначених вище країн також причетні до поширених у Малайзії шахрайських дій, пов’язаних з продажем товарів через Інтернет за допомогою міжнародних електронних платіжних систем переказу коштів.

З метою поліпшення взаємодії поліції та громадськості Уряд поновлює програми сприяння поліції мешканцями міст та сіл у справі забезпечення безпеки місць проживання, квартир та будинків.

УВАГА: На даний час вважаємо за доцільне утриматися від поїздок до східної частини штату Сабах (автономної федеральної одиниці Малайзії), зокрема, прикордонного з Філіппінами міста Лахад Дату.

Довідково: у лютому 2013 року місто Лахад Дату у прикордонному з Філіппінами малайзійському штаті Сабах було окуповане бойовиками “Королівської армії Сулу” (КСА) – військове угруповання, яке тісно пов’язане з філіппінським Ісламським фронтом визволення Моро (MILF). КАС у такий спосіб здійснило спробу довести історичне та юридичне право “султана Сулу” (о.Сулу - автономний край на півдні Філіппін) на території навколо міста Лахад Дату.

Після відмови бойовиків скласти зброю та повернутись до Філіппін відбулася низка сутичок між Збройними Силами Малайзії та бойовиками КАС, внаслідок яких загинули малайзійські військові. 5 березня 2013 року розпочалася масштабна операція Збройних Сил та поліції Малайзії проти бойовиків КАС, що тривала упродовж березня 2013 р. та призвела до людських жертв. Зараз ситуація в цьому районі штату Сабах є досить стабільною. 

13 серпня 2013 року Командування безпеки Східного Сабаху Збройних Сил Малайзії оголосило про створення у м. Лахад Дату Центру реагування на терористичні виклики для збору інформації щодо можливих випадків погіршення безпекової ситуації на східному узбережжі штату Сабах. Гарячі цілодобові телефонні лінії Центру: +6089-863181 та +6089-863182.

Надання медичних, соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців здійснюється у Малайзії виключно на платній основі. Водночас, у разі необхідності кожен іноземець має право звернутися до державних лікарень (шпиталів) – вартість початкового огляду може складати близько 20 дол. США. Вартість консультації у приватних лікарнях може складати до 200 дол. США.

Каталог-довідник приватних медичних закладів у всіх штатах (регіонах) Малайзії

Водночас, поширеним явищем на території Малайзії є приватна медична практика (“приватні медичні кабінети”).

Номер телефону швидкої медичної допомоги (об‘єднаний з телефонною лінією поліції) Малайзії: 999 (112 з мобільного)


Державна лікарня Куала-Лумпур – HOSPITAL KUALA LUMPUR

Адреса: Jalan Pahang, 50586 Kuala Lumpur, MALAYSIA

Цілодобова телефонна лінія: 603-26155555

факс: 603-26989845

Карта розташування


Державна лікарня Лангкаві – Hospital Langkawi

Адреса: Bukit Tekoh, Jalan Padang Mat Sirat

07000 Langkawi Kedah Darul Aman.

Номер телефону: 04-9663333

Номер факсу: 04-9660121

Електронна адреса: hlangkawi@kdh.moh.gov.my

Карта розташування


Слід мати на увазі тропічні кліматичні умови країни, для яких характерним є не тільки наявність стабільної високої температури протягом всього року, але й висока вологість, що має своїм наслідком поширення значної кількості вірусних захворювань. Крім цього, для країн Південно-Східної Азії, включаючи Малайзію, характерним є поширення лихоманки “Денге”, носієм якої є москіти. У зв‘язку з цим, а також враховуючи можливість надання у Малайзії медичної допомоги іноземцям виключно на платній основі, громадянам України, подорожуючи до Малайзії, необхідно мати міжнародні поліси медичного страхування.

Соціальні послуги у Малайзії можуть бути надані малайзійськими державними структурами лише резидентам цієї країни (категорія іноземців, які отримали дозвіл компетентних органів Малайзії на постійне проживання у цій країні).

Митні питання тощо

При в’їзді до Малайзії громадяни України повинні заповнити бланк валютної декларації та обов’язково задекларувати точну суму національної валюти, якщо вона перевищує 1000 рінггітів, та суму іноземної валюти, у тому числі дорожні чеки, якщо вона перевищує 2500 дол. США. Декларація зберігається під час вашого перебування в країні та здається при виїзді.

Ввезення національної та іноземної валюти без обмежень. Вивезення національної валюти – до 5 тис. рінггітів, іноземної – до 5 тис. рінггітів в еквіваленті.

Без податків може бути ввезено до 1 л алкогольних напоїв, вина або лікерів – до 1 л, сигарет – до 200 шт., або сигар – 50 шт., тютюну – до 225 г, парфумерії та косметики – на суму не більш 200 рінггітів в еквіваленті, сувенірів – на суму не більш 200 рінггітів. Дозволене ввезення електронної, аудіо- та відеоапаратури не більш 1 найменування на особу. Пасажирам, які тимчасово ввозять до Малайзії товари, що оподатковуються, може бути запропоновано заплатити за них податок та отримати його при від’їзді з країни.

Заборонене ввезення наркотиків, зброї (на ввезення холодної зброї необхідний дозвіл), порнографії, товарів, монет та банкнот Ізраїлю, одягу з надрукованими на ньому текстами з Корану, радіоприймачів (68-87 и 108-174 Мгц.), золота (понад 100 г). Заборонено вивозити птахів, тварин та рослин, насіння гевеї, антикваріат, військової форми та золота (понад 100 г). За ввезення та вивезення наркотиків – смертне покарання.

Починаючи з 2015 року в Малайзії було запроваджено податок на додану вартість (GST), який становить 6%. Це створило можливість повернення вартості ПДВ від окремих покупок для іноземних туристів у Малайзії. Повернення вартості ПДВ відбувається за наступних умов:

-         Особа не є громадянином чи резидентом Малайзії, в наявності є дійсний паспорт для виїзду за кордон

-         Особа є іноземним дипломатом, що залишає країну після завершення строку служби в Малайзії і має відповідний документ з дипломатичної чи консульської місії, в якому значиться, що особа на постійно залишає Малайзію 

-         Особа не була працевлаштована протягом останніх трьох місяців перед здійсненням покупки

-         Особа залишає межі Малайзії літаком з одного з восьми міжнародних аеропортів

-         Особа не є членом екіпажу літака, що відлітає з Малайзії

-         Особа купила відповідні товари, що підлягають компенсації ПДВ, протягом трьох місяців до дати відбуття

-         Покупки була здійснена в одній і тій самій торгівельній точці і складає не менше 300 рингіт (з ПДВ включно). Вартість покупок, що були здійснені в одному місці в різні дні, додається

-         Придбані товари повинні бути вивезені особою з Малайзії до іншої країни в багажі чи в ручній кладі

-         Особа, що в`їжджає до Малайзії за студентською візою, згідно Схеми компенсації для туристів, прирівнюється до іноземного туриста

-         Вік особи має складати не менше 18-ти років

До товарів, які не підлягають компенсації ПДВ, належать:

-         вино, спирт, пиво, солодові напої

-         табак та вироби з табаку

-         цінні метали та коштовні камені

-         товари, повністю чи частково спожиті в Малайзії

-         товари, законом заборонені для експорту

-         товари, які особа не має при собі у багажі чи в ручній кладі

Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням: http://gst.customs.gov.my/en/cp/Pages/cp_trst.aspx

 

Важливі номери телефонів

Міжнародний телефонний код Малайзії: +60

Екстренні служби

Поліція та швидка медична допомога Малайзії: 999

Пожежна охорона Малайзії: 994

Служба порятунку Малайзії (у разі інцидентів / нещасних випадків / стихійних лих): 991

Довідкова служба Малайзії: 103

Товариство Червоного Хреста Малайзії:  03-4257-8726


Туристична поліція

Гаряча лінія (штаб-квартира) :  03-21496590

Довідки: 03-2149-6593

Митні питання: 03-8787-2312


Компетентні органи

Міністерство закордонних справ Малайзії:  

  • Телефон: 03-88874000,  03-88874570 (після завершення робочого часу);
  • Факс: 03-88891717, 03-88892816

Посольство Малайзії в Україні:  

  • Телефон: 044-2868940 / 41;
  • Факс: 044-2868942

Місцеві авіалінії

Malaysian Airlines: 03-7846-3000

Air Asia: 03-7809-6888

Pelangi Air: 03-5511-0557

Berjaya Air: 03-78468-228

Довідкова служба KLIA: 03-8777-8888


Служби Міжнародного аеропорту Куала-Лумпур (KLIA)

KLIA: 03-87873894

Hentian Duta: 03-6203-3064

KLIA Limosine Services: 03-8787-3030

Subang Airport: 03-7846-1833

KLIA Ekspres: 03-2267-8000

Інформація щодо розкладу польотів: 03-8776-0257

Умови працевлаштування

Для в’їзду з метою працевлаштування необхідно отримати спеціальний дозвіл (позитивний лист-повідомлення) Імміграційного департаменту Малайзії для подальшого оформлення цим відомством малайзійської «робочої» візи (Employment Pass / Working permit for Spouse of Malaysian Citizen / Visitor's Pass (Professional) / Temporary Employment), та мати з собою лист-підтвердження та оформлений контракт від місцевого роботодавця / гаранта (спонсора).

Перевищення встановленого у візі терміну перебування у Малайзії розглядається як серйозне правопорушення (особа прирівнюється до нелегального мігранта). Порушнику загрожує суттєвий штраф (від 3335 дол. США та вище) та видворення з країни або за рішенням суду - навіть ув’язнення до 5 років разом з накладенням згаданого штрафу.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном».

Мапа


Тимор-Леште

Рекомендації щодо правил поведінки

Стиль поведінки та одягу в Тимор-Лешті є досить консервативними. Відкритий одяг не слід носити у громадських місцях, особливо, це правило стосується відвідання релігійних споруд та місцевих ринків.

Релігійні дні та свята пильно дотримуються. У такі дні бажано уникати гучного шуму та поведінки, що може привертати надмірну увагу оточуючих людей.

Публічні прояви пристрасті є соціально неприйнятними.

Віза для в’їзду до Тимор-Лешті оформлюється після прибуття до Міжнародного аеропорту «Nicolau Lobato» (м.Ділі) або морського порту м.Ділі.

Туристичні візи видаються на 30-денний період. Збір становить 30 дол. США.

Для відкриття візи закордонний паспорт має бути дійсний впродовж, щонайменше, наступних 7-ми місяців (додаткова інформація: http://timor-leste.gov.tl/?cat=31&lang=en).

Необхідно також враховувати, що під час відльоту з Тимор-Лешті у Міжнародному аеропорту «Nicolau Lobato» стягується аеропортовий збір у сумі 10 дол. США.

Загальна інформація про Тимор-Лешті: http://timor-leste.gov.tl/?p=547&lang=en.

Безпекова ситуація

Безпекова ситуація у Тимор-Лешті залишається відносно стабільною. Головними внутрішньополітичними подіями сучасного етапу розвитку країни стали президентські та парламентські вибори, які пройшли у 2012 році.

Незважаючи на певні побоювання щодо можливого погіршення безпекової ситуації, вибори пройшли спокійно.

У зв’язку із мирним проведення президентських та парламентських виборів, наприкінці 2012 року завершила свою діяльність Інтегрована місія ООН в Тимор-Лешті.

Разом з цим, після виведення миротворчого персоналу з Тимор-Лешті у грудні 2012 року, представники політичного об’єднання «Рада Народної Оборони Демократичної Республіки Тимор-Лешті» (CPD-RDTL) здійснили самозахоплення великої земельної ділянки в районі Мануфахі. До подібних дій CPD-RDTL вдалося також в інших районах Тимору. До представників CPD-RDTL офіційно зверталися Президент Тимору, Прем’єр-міністр та Голова збройних сил країни з проханням добровільно звільнити земельні ділянки, припинити використання військової уніформи та військової символіки, як атрибутів об’єднання, а також скласти холодну зброю, яку носять майже всі члени CPD-RDTL.

На початку 2013 року з метою врегулювання ситуації до району Мануфахі були стягнуті підрозділи національної поліції та збройних сил. 22 січня 2013 року в районі Мануфахі була проведена часткова військова мобілізація. Після тривалих переговорів, ситуацію вдалося владнати мирним шляхом. Водночас, розглядається питання щодо заборони діяльності цього об’єднання, яке пов’язується з представниками колишньої індонезійської влади у Тимор-Лешті.

Водночас, за інформацією місцевих ЗМІ, у 2012 році збільшилась кількість випадків контрабанди зброї та наркотичних речовин з території Тимору до Індонезії. Це питання є комплексним, яке не може бути вирішене внаслідок звичайного посилення прикордонного контролю. Впродовж останніх 40 років між громадянами Тимору до Індонезії склалися сталі культурні та сімейні зв’язки, які є основною причиною великої кількості несанкціонованих перетинів державного кордону. З 1975 по 1999 рік Тимор-Лешті був частиною Індонезії.

Умови працевлаштування

Тимор-Лешті належить до категорії найменш розвинених острівних країн - ВНП на душу населення становить 700 дол. США. За індексом людського розвитку (Human Development Index Ranking) Тимор-Лешті займає 147 позицію серед країн світу.

Після здобуття незалежності основними завданнями економічного розвитку перед Тимор-Лешті є відновлення повністю зруйнованої інфраструктури країни, розбудова системи державного управління, створення робочих місць (особливо проблемним це питання є для молоді).

Разом з тим, основним викликом в цій країні залишається подолання бідності. У країні спостерігається масове безробіття.

37,4% населення Тимор-Лешті (майже 400 тис. осіб) проживає за межею бідності (їх щоденний сукупний дохід становить 0,88 дол. США). Як правило, така ситуація спостерігається на переважній території сільської місцевості Тимор-Лешті.

Надання медичних, соціальних послуг

Система охорони здоров’я в Тиморі знаходиться лише у зародковому стані. У цьому зв’язку Посольство України у Малайзії наполегливо радить перед поїздкою до Тимор-Лешті оформити необхідний міжнародний страховий поліс, який покриватиме витрати на медичну допомогу та евакуацію.

Пам’ятайте, незалежно від того, яким би відмінним не був Ваш стан здоров’я, якщо Ви не можете дозволити собі придбати відповідний страховий поліс, Ви не можете дозволити собі подорож до Тимору!

У Тиморі типовими є захворювання, які поширюються комарами, зокрема, малярія та лихоманка Денге. У цьому зв’язку вважається за необхідне зробити перед поїздкою необхідні щеплення. Крім того, під час перебування в цій країні слід постійно користуватись засобами захисту від комах та одягати довгий вільний одяг.

Шлункові інфекційні захворювання також широко поширені всією територією Тимору, зокрема, черевний тиф, гепатити та дизентерія. Перед поїздкою, слід порадитись з лікарем щодо необхідних щеплень. Крім того, під час перебування в цій країні слід уникати використання льоду та недовареної їжі (не вживати термально не оброблених продуктів харчування). Воду необхідно вживати лише бутильовану або кип’ячену.

Більше інформації про захворювання, поширені у Тимор-Лешті, можна отримати на сайті World Health Organization (WHO).

 


Лікарні:

Guido Valadares Hospital (Національний госпіталь)

Адреса: м.Ділі, район: Bidau

Номер телефону: + 670 311 022

Координати GPS: 8°33'21"S   125°35'34"E

Митні питання

У Тимор-Лешті заборонено ввозити без дозволу Національного банку Тимор-Лешті валюту іншу, ніж долари США, які використовуються в цій країні як законний платіжний засіб (додаткова інформація: http://timor-leste.gov.tl/?cat=34&lang=en).

Для запитів щодо ввезення валюти, можна зв’язатися із Національним банком Тимору за телефонами (+670) 331 3712, 331 3714, 331 7151 та 331 3718,

або електронною поштою info@bancocentral.tl.

Важливі номери телефонів

У випадку виникнення надзвичайних ситуацій слід телефонувати до Оперативного центру Національної поліції Тимор-Лешті.

Оперативний центр Національної поліції Тимор-Лешті працює щодня 24 години на добу, телефони у разі надзвичайних ситуацій: (+670) 723 0479, (+670) 723 0635, (+670) 330 4100 (додаткові номери 5454/5451).

Довідник органів державної влади Тимор-Лешті: http://timor-leste.gov.tl/?p=31&lang=en.

Мапа


Республіка Філіппіни

Рекомендації щодо правил поведінки

Культурні традиції Філіппін формувалися під впливом таких країн, як Іспанія, а також різних держав Нового Світу. Саме впливу Іспанії Філіппіни зобов'язані зміцненню католицизму на островах. Велике значення для філіппінців мають християнські релігійні норми з доброзичливістю і терпимістю до іноземців. Філіппінські релігійні свята є оригінальним поєднанням язичницьких і християнських елементів.

Перебуваючи на Філіппінах, слід пам'ятати, що жителі цієї країни дуже шанобливо ставляться до своїх релігійних переконань і чекають того ж від гостей країни. У місцях, що мають відношення до релігії, необхідно утриматися від гучного сміху, розмов, бути одягненим досить стримано, не вживати їжу і не викидати сміття.

Безпекова та криміногенна ситуація

На Філіппінах періодично трапляються землетруси, тайфуни, повені, виверження вулканів, зсуви та інші природні катаклізми. Тому Брюссельський Центр досліджень оголосив Філіппіни «найнебезпечнішою з точки зору стихійних лих країною на Землі».

Частина території Філіппін (в основному це стосується півночі Лусона) знаходиться в так званій «Зоні тайфунів» – тропічних циклонів. Місцева назва тайфуну – Багіо (bagyo). Щороку близько 20 штормів проходять через територію островів Філіппінського архіпелагу. Сезон тайфунів триває з травня по листопад. Найчастіший місяць появи тайфуну – серпень. Переважна більшість циклонів приходить з південного сходу та рухаються на північ.

Незважаючи на зовні спокійну обстановку в м. Маніла, а також в інших районах Республіки Філіппіни досить часто трапляються випадки розбоїв, крадіжок у великих супермаркетах, торгових центрах та навіть у готелях.

Категорично не рекомендується відвідувати південні острови Філіппін, а саме Мінданао, Басілан, Таві-Таві та ін. У згаданих районах особливо поширений такий вид злочину, як викрадення людей з метою отримання викупу. Особливо це стосується громадян країн Європи та Японії.

Крім цього, туристам рекомендується уникати відвідування більшості районів острова Мінданао, півострова Замбоанга і архіпелагу Сулу, де досить часто трапляються етнічні та релігійні конфлікти, іноді навіть з використанням зброї.

На Філіппінах діють угрупування, які практикують викрадення та напад на іноземців з метою викупу. Вони особливо активні на архіпелазі Сулу - численні  іноземці були викрадені тут в останні роки.

Безпека морських перевезень також не забезпечується на всій території країни - непоодинокі випадки нападів морських піратів.

 Умови працевлаштування

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Всі іноземні громадяни, які в’їжджають до Філіппін з метою працевлаштування, всі нерезиденти-іноземці, які вже працюють на Філіппінах, незалежно від джерела оплати праці, тривалості зайнятості мають оформити дозвіл на працевлаштування у філіппінському Міністерстві праці та зайнятості (МПЗ).

Іноземні громадяни можуть подати заяву на оформлення дозволу на працевлаштування до найближчого філіппінського посольства або консульства. Місцеві роботодавці, які бажають використовувати послуги іноземців, можуть подати заявку від імені іноземного громадянина до найближчого регіонального бюро зайнятості. Іноземні громадяни, які вже знаходяться на Філіппінах, повинні подавати заявки через своїх потенційних роботодавців до найближчого регіонального бюро зайнятості.

За нелегальне працевлаштування на території Філіппін місцевим законодавством передбачений штраф у розмірі від 1 до 10 тис філіппінських песо, або позбавлення волі від 3 місяців до 3 років.

 Медичні та соціальні послуги

Належне медичне обслуговування доступне у більшості великих міст Філіппін. Медичне обслуговування обмежено в сільських та віддалених районах.

Серйозні проблеми зі здоров'ям, що вимагають госпіталізації та/або медичної евакуації в Україну можуть коштувати кількох або навіть десятків тисяч доларів. Більшість лікарень потребують початковий внесок готівкою в момент госпіталізації або звернення за медичною допомогою.

Бажано перед подорожжю до Філіппін подбати про поліс медичного страхування, який діє на території країни.

Для Філіппін є ендемічними лихоманка Денге та шистосомоз, підвищений ризик захворювання на туберкульоз та малярію. Бажано вжити запобіжні заходи щодо укусів комах та уникати контакту з водою з прісних водоймищ.

 Митні питання

Безмитний імпорт

Для всіх пасажирів старше 18 років:

• 400 цигарок або 50 сигар або 250 г тютюну

• 2 пляшки спиртних напоїв не більше 1 л кожна

•Працівники за контрактом: використовувані особисті речі на суму не більше PHP 10,000, а також використовувана побутова техніка, обмежена до 1 товару кожного виду, на суму не більше PHP 10,000

• Безкоштовний експорт суми не більше USD 10,000 або еквівалент в іноземній валюті. Суми, що перевищують дозвіл повинні бути декларовані.

Забороняються:

• Вогнепальна зброя та її частини.

• Ігрові автомати і подібні товари

• Будь-які дорогоцінні метали без зазначення фактичної проби якості

• Фальсифіковані, виготовлені  самостійно ліки або харчові продукти

• Заборонені препарати та рослини / насіння, з яких виготовляються заборонені наркотичні речовини.

 

Обмежений імпорт

• Всі рослини, фрукти і овочі, незалежно від кількості - потрібен дозвіл на ввезення  та декларування після прибуття.

• Для всіх тварин - потрібний:

- Ветеринарний сертифікат, виданий в місці проходження контролю на підтвердження, що тварина не хворіє на інфекційні захворювання;

- Дозволи на ввезення з Бюро тваринництва.

• Кішки і собаки - потрібен сертифікат про щеплення проти сказу.   

• Правила імпорту валюти: Вільний імпорт сум не більше PHP 10,000 (місцева валюта - філіппінський песо). У разі перевищення зазначеної суми - потрібен дозвіл Центрального банку Філіппін.

• Джерело і мета перевезення такої кількості валюти повинні бути підтверджені документально.

Експортні вимоги:

Безмитне вивезення для пасажирів (старших 18 років):
- 200 сигарет або 50 сигар або 500 грам тютюну;
- 1 літр алкогольних напоїв.

Валюта:

Резиденти і нерезиденти: місцева валюта (філіппінські песо-PHP): до PHP 10,000.-. Сума понад зазначену кількість потребує дозволу з Центрального Банку Філіппін.

Іноземна валюта : до 10,000 дол. США або в еквіваленті. Суми понад10,000 дол. США або їх еквіваленти підлягають обов’язковій декларації.

Корисні номери телефонів

Національний центр координації надзвичайних подій
(632) 911-1406; 912-5668; 912-2665

Національний  Червоний Хрест Філіппін
(632) 527-0000

Служба порятунку  117

У разі надзвичайних ситуацій та з питань отримання консультацій консульсько-правового характеру:

Почесне Консульство України у м.Маніла

Керівник:

Оскар де Венесіа
Почесний Генеральний консул України у Республіці Філіппіни

Адреса:

7th Floor,

Basic Petroleum Bldg. C.Palanca St. Legaspi Village Makati City,

Philippines 1200

Телефон:

+632 894 03 21

Факс:

+632 817 01 91

Ел. пошта:

ukr.phconsulate@gmail.com

Графік роботи:

Понеділок–П’ятниця:

09.00–18.00

Перерва:

12.00–13.00

Межі консульського округу:

Республіка Філіппіни