Посольство України в Малайзії

Київ 08:58

Науково-технічне співробітництво між Україною та Малайзією

З метою розвитку співробітництва України з Малайзією у сфері освіти та науки Посольством проводиться системна робота як на державному рівні, так і у розрізі налагодження співпраці між зацікавленими вищими навчальними закладами двох країн.

Протягом 2018 року на міжурядовому рівні активізовано роботу над текстом проекту українсько-малайзійського Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво у сфері вищої освіти. 

Загалом, в українських ВНЗ було підготовлено понад 2000 фахівців із Малайзії, в основному у сфері охорони здоров’я. Водночас, на розвиток співробітництва у сфері освіти негативно вплинуло позбавлення акредитації в Малайзії у 2005 році Кримського державного медичного університету імені С.І.Георгієвського через корупційні практики серед викладацького та адміністративного складу. Роботу щодо відновлення масштабної співпраці в галузі освіти поновлено після візиту Президента України П.О.Порошенка до Малайзії в серпні 2016 року.

Зокрема, Посольством ініційовано співпрацю між Університетом Путра Малайзія, який є провідним ВНЗ країни перебування у багатьох сферах освітньої та науково-дослідницької діяльності і Національним технічним університетом «КПІ імені Ігоря Сікорського», Національним медичним університетом ім. О.О.Богомольця, Національним університетом біоресурсів та природокористування і обговорено можливість започаткування програм обміну студентами та викладачами в рамках т. зв. програми «joint degree» для магістрів та Ph.D із можливістю одночасного здобуття дипломів у двох ВНЗ та їх подальшого взаємного визнання, зокрема за інженерними спеціальностями. Також ініційовано співпрацю між Universiti Sains Malaysia та Національним університетом «Києво-Могилянська Академія», зокрема шляхом участі у проектах програми «Erasmus+».

Водночас, у співпраці з Директором Українського державного центру міжнародної освіти http://studyinukraine.gov.ua/ О.О.Шаповаловою, Посольством проводилась робота щодо залучення малайзійських студентів для здобуття вищої освіти в Україні. Під час її перебування у Малайзії з метою участі у 6-му Міжнародному форумі з питань вищої освіти «Thriving for Knowledge, Industry and Humanity in a Dynamic Higher Education Ecosystem», протягом 9-11 жовтня 2018 року, Посольством було ініціативно організовано зустрічі із заступником Міністра освіти Малайзії, Виконавчим директоромКваліфікаційної агенції Малайзії, заступником Генерального директора Департаменту підготовки робітників Міністерства людських ресурсів, заступником Президента Університету Куала-Лумпур. Також було забезпечено інтерв’ю Директора УДЦМО національному інформаційному агентству Малайзії BERNAMA. У ході зустрічей професійно, залежно від компетенції співрозмовників, обговорено питання поточного стану та пошуку можливих шляхів подальшого українсько-малайзійського співробітництва в сфері освіти. 

30 жовтня 2018 року в рамках візиту до штату Перліс Посол України прочитав лекцію студентам Політехнічного інституту Tuanku Syed Sirajuddin в якій ґрунтовно висвітлив перспективи та можливості двосторонньої співпраці в цій галузі.

Пріоритетними для малайзійських абітурієнтів наразі є медична, інженерна та авіакосмічна спеціальності. У цьому зв’язку список провідних українських ВНЗ, що мають досвід роботи з іноземними студентами і зацікавлені приймати студентів з Малайзії та, відповідно готові пройти акредитацію, передано керівництву Малайзійської кваліфікаційної ради. Посольством також було ініційоване питання можливості відновлення співпраці у сфері освіти шляхом цільового направлення малайзійських студентів в Україну для подальшого навчання за різними, перш за все, медичними, спеціальностями.

Посольством реалізовано ініціативу щодо офіційного надання Україні статусу стратегічного партнера та країни-реципієнта Малайзійської Програми технічної співпраці (МПТС), що відкриває значні можливості для нової форми двосторонньої співпраці, зокрема шляхом направлення українських фахівців різного профілю на стажування та навчання в Малайзію. Практичним результатом отримання цього статусу стало двотижневе навчання співробітниці МЗС у рамках програми економічної дипломатії вІнституті дипломатії та міжнародних відносин при МЗС Малайзії (ІДМВ).