Посольство України в Малайзії

Київ 09:14

Двосторонні відносини між Україною та Тимор-Лешті

1. Встановлення дипломатичних відносин: 27 вересня 2003 року

2. Дипломатичні установи: на цей час посольства двох країн не засновані. З 2005 року Тимор-Лешті відноситься до зони відповідальності Посольства України у Малайзії. Надзвичайний і Повноважний Посол України у Малайзії О.В.Нечитайло в Тимор-Лешті наразі не акредитований.

3. Політичні відносини

Контакти на найвищому рівні відсутні.

Починаючи з 2005 р. контакти з політичним істеблішментом Тимор-Лешті підтримувалися у ході робочих візитів до цієї країни Посла України у Малайзії (Тимор-Лешті - за сумісництвом) та у рамках міжнародних заходів. 18-21 травня 2017 року Посол України у Малайзії О.В.Нечитайло перебував у Демократичній Республіці Тимор-Лешті з метою участі у церемонії інавгурації Президента Франсишко Гутерріша Лу Оло, а також урочистостях з нагоди 15-ої річниці відновлення незалежності Східного Тимору. В ході перебування в м.Ділі відбулися зустрічі з Президентом країни, а також з екс-Президентом Тимор-Лешті, лауреатом Нобелівської премії Миру 1996 року Жозе Рамошом Хортою, Міністром закордонних справ Ернані Коельйо та Директором Департаменту двосторонніх відносин з країнами Європи, Близького Сходу та Африки МЗС Тимор-Лешті Арміндо Соарешом Сімоешом.

4. Співробітництво в рамках міжнародних організацій

Будучи непостійним членом Ради Безпеки ООН у 2000-2001 рр., Україна зробила значний внесок у підтримання руху спрямованого на здобуття незалежності Тимор-Лешті, встановлення миру в цій країні та започаткування в ній присутності ООН.

До кінця 2012 року у складі Інтегрованої місії ООН в Тимор-Лешті (ІМООНТ) перебували 12 співробітників МВС України. Наявність українського персоналу у складі ІМООНТ стало значним позитивним фактором розвитку двосторонніх відносин.

Починаючи з 2014 року під час розгляду комітетами або Генеральною Асамблеєю ООН питань, що стосуються агресії РФ проти України та/або анексії АР Крим, Тимор-Лешті не бере участі у голосуванні за проекти відповідних резолюцій.

5. Договірно-правова база двосторонніх відносин

Чинним у правовідносинах між країнами є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Демократичною Республікою Тимор-Лешті.

Станом на сьогодні опрацьовується доцільність підписання Протоколу про консультації між МЗС України та МЗС Тимор-Лешті та Угоди про співробітництво в галузі освіти. На розгляді тиморської сторони перебуває проект угоди щодо взаємного скасування візових вимог для громадян обох держав.

6. Торговельно-економічні співробітництво

У 2017 році було зафіксовано експортні операції на загальну суму 4 тис. дол. США (кава, чай – 0,7 тис. дол. США, електричні машини – 3,3 тис. дол. США). У 2018 році зовнішньоекономічні операції не зафіксовані. Двостороннє інвестиційне співробітництво між двома країнами відсутнє.

7. Військово-технічне співробітництво між країнами відсутнє та, враховуючи поточний стан економіки Тимору, не має перспективи активного розвитку у ближчому майбутньому.

8. Культурно-гуманітарна співпраця.

Певні перспективи має розвиток двостороннього гуманітарного співробітництва у галузі освіти - направлення тиморських студентів до ВНЗ України.

9. Наукове співробітництво

Незважаючи на те, що Тимор-Лешті наразі є одним з найбільших одержувачів міжнародної донорської допомоги, значні поклади енергоресурсів дають підстави прогнозувати, що у найближчій декаді економіка країни переживатиме період інтенсивного розвитку, незважаючи на коливання світових цін на енергоносії. У цьому зв’язку двосторонні відносини між Україною та Тимор-Лешті у сферах енергетичного машинобудування, сільського господарства, освіти мають певну перспективу.

10. Українська громада в Тимор-Лешті відсутня.