Посольство України в Малайзії

Київ 09:40

Торгово-економічне співробітництво з Тимор-Лешті

Тимор-Лешті відноситься до найменш розвинених острівних країн, загальний ВВП якої складає 2,95 млрд. дол. США (2017 рік), на душу населення 2,450 дол. США, темпи зростання ВВП у першому кварталі 2018 року – 4%.

В структурі ВВП 57,8% займає промисловість (нафтогазова добича), 31,3% - сфера послуг, 9,42% -  сільське господарство (вирощування кави).

Безробіття становить за різним даними від 3,4 до 4,1%, інфляція – 2,5%.

Загальний товарообіг за перший квартал 2018 року склав 46,8 млн. дол. США. Обсяг експорту становив 1,5 млн. дол. США, імпорту – 45,3 млн. дол. США. Негативне торгівельне сальдо дорівнювало 43,8 млн. дол. США.

За індексом людського розвитку (Human Development Index 2017 Ranking) Тимор-Лешті займає 133 сходинку серед 187 країн світу, в той час як за індексом демократії (Democracy Index 2017) – 43.

В частині українсько-тиморського торговельно-економічного співробітництва у 2017 році було зафіксовано експортні операції на загальну суму 4 тис. дол. США (кава, чай – 0,7 тис. дол. США, електричні машини – 3,3 тис. дол. США). У 2018 році зовнішньоекономічні операції не зафіксовані. Двостороннє інвестиційне співробітництво між двома країнами відсутнє.

Після здобуття незалежності основними завданнями економічного розвитку перед Тимор-Лешті стало відновлення майже повністю зруйнованої інфраструктури країни, розбудова системи державного управління, створення робочих місць (особливо для молоді).

В цілому, останніми роками економіка країни розвивається досить динамічно (темпи зростання за останні 5 років – 4-5% на рік). Разом з тим, темпи інфляції залишаються незначними (2,5% на рік), що обумовлено використанням долара США в якості національного платіжного засобу. Основні економічні проекти фінансувалися за рахунок державного бюджету та внаслідок надання міжнародної допомоги.

У червні 2005 року в Тимор-Лешті було створено Нафтовий фонд, з метою консолідації прибутків, які приносить нафтогазова галузь для фінансування розвитку економіки країни. На цей час розмір фонду становить понад 12 млрд. дол. США, що дозволило Уряду протягом останніх років збільшити витрати на розбудову інфраструктурних проектів. Разом з тим, основним викликом залишається оптимальне використання нафтогазових прибутків для економічного розвитку та подолання бідності.

Основними товарними групами експорту країни залишаються кава, сандалове дерево, ваніль, мармур. Проте, головним джерелом бюджетних надходжень продовжують бути прибутки від продажу нафти.

Основними партнерами Тимор-Лешті є Австралія, Португалія, Індонезія, США, Японія, КНР.